مجله دنیای برند

DrFazli

کلينیک برند از سال 1387 فعالیت خود را در ایران آغاز نموده و در زمینه مالکیت فکری خدمات خود را ارائه کرده است . هدف اصلی کلینیک برند در درجه نخست حمایت از برند های ایرانی در سطح جهان است که در این راستا به ثبت برند در تمامی کشورهای جهان مبادرت می ورزد.

از سوی دیگر و با توجه به الزامات سازمان تجارت جهانی WTO مبنی بر الزام بر رجیستر بودن کالاها و خدمات و استفاده از مشخصه ® کلینیک برند به فرآیند ثبت جهانی برند و یا جهانی سازی برند نیز کمک می نماید. ثبت منطقه ای و بین المللی علائم تجاری در حوزه اتحادیه اروپا و افریقا نیز از جمله دیگر خدمات کلینیک برند می باشد.

باتوجه به اهمیت موضوع ارزش گذاری برند، کلینیک برند پس از ثبت جهانی علامت تجاری و براساس درخواست شرکت ها و سازمانها، براساس استاندارد جهانی ISO 10668 اقدام به ارزش گذاری برند می نماید. کلینیک برند تنها دارنده استاندارد ISO 10668 از سوی اتحادیه اروپا در ایران می باشد.

موضوع مراقبت و حفاظت از علائم تجاری و جلوگیری از سوءاستفاده و تقلب در سطح جهان از دیگر خدمات کلینیک برند می باشد که به دلیل عضویت کلینیک برند در سازمان جهانی علائم تجاری این امر به راحتی انجام می شود.

کلینیک برند تنها نماینده سازمان جهانی علائم تجاری در جهت مراقبت از برندهای ایرانی در سطح جهان می باشد. امروزه و با توجه به مساله ثبت برندهای شخصی در جهت تولید بدون کارخانه، موضوع نقل و انتقال و خرید و فروش برند به یکی از موضوعات مهم و جالب در این حوزه تبدیل شده است. پس از ثبت جهانی علامت تجاری و ارزش گذاری آن از سوی کلینیک برند تسهیلاتی برای نقل و انتقال برند در داخل و خارج ایران فراهم می شود. در این میان، کلینیک برند به عنوان وکیل بین المللی توان خرید و فروش برند را داراست .

سازمان جهانی تجارت كه از اول ژانويه 1995 جانشين گات ( GATT ) گرديده است ، امروز به مهم ترين نهاد تجارت جهانی تبديل گرديده و قواعد و مقررات آن ناظربر بيش از 95 درصد تجارت كالا و خدمات مورد مبادله ميان كشورهای جهان می‌باشد. جمهوري اسلامي ايران نيز عضويت در اين سازمان را در برنامه‌هاي راهبردي توسعه‌اي خود منظور كرده و در سال 1375 درخواست عضويت خود را به دبيرخانه اين سازمان ارائه نمود. درخواست مزبور پس از طي فراز و نشيب هاي فراوان در تاريخ 5 خرداد سال 1384 با اجماع اعضاي سازمان جهاني تجارت پذيرفته شده و از همين تاريخ جمهوري اسلامي ايران به عنوان عضو ناظر در اين سازمان محسوب و از حقوق عضو ناظر بهره‌مند ميباشد. با تشكيل گروه كاري الحاق جمهوري اسلامي ايران در سازمان جهاني تجارت در پنجم خرداد سال1384 فرآيند الحاق كشورمان رسماً آغاز شده و پس از طي اين فرآيند که خود مستلزم انجام مذاکرات پيچيده و طولانی با اعضای گروه کاری می باشد، ايران به عضويت دائم اين سازمان درخواهد آمد.

ایران اکنون دوران آزمایشی 10 ساله خود را طی می کند . در طی این زمان ، باید شرایط داخلی و تطبیق قوانین ایران با قوانین Trips صورت گیرد تا عضویت ایران از عضو ناظر به عضو فعال و دائمی تبدیل شود. در همین راستا جزیره قشم به عنوان پایلوت سازمان تجارت جهانی در نظر گرفته شده است و لذا با همین رویکرد، کلينیک برند در این جزیره به ثبت رسیده است و در حوزه های ثبت علائم تجاری ، ثبت اختراع ، ثبت طرح های صنعتی و تجاری سازی اختراعات فعالیت می کند. ارائه ایزو ارزش گذاری برند ISO 10668 و ارائه سند ارزش برند از دیگر خدماتی است که برای نخستین بار ازسوی کلينیک برند در ایران عرضه می شود . ارائه مشاوره مدیریت استراتژیک برند ، طراحی مدل تجاری با رویکرد برند و برگزاری کارگاههای آموزشی ، سمینارهای تخصصی ، دوره های آموزشی و بازدیدهای علمی با محوریت " برند " از دیگر برنامه های کلينیک برند می باشد.

مدیریت کلينیک برند را دکتر عظیم فضلی پور بر عهده دارند. ایشان دارای دکترای تخصصی مدیریت استراتژیک برند از دانشگاه USC می باشند . دکتر فضلی پور تنها ایرانی عضو شورای علمی سازمان جهانی علائم تجاری می باشند و نخستین ایرانی است که مدرک شایستگی مدیریت اتحادیه اروپا را دریافت نموده است ، ایشان عضو کمیته علمی برند سازمان توسعه تجارت و نماینده اتحادیه اروپا در برنامه شایستگی مدیریت EBC*L در کشورهای فارسی زبان می باشد . دکتر فضلی پور همکار مشورتی سازمان ملل متحد در برنامه توسعه آموزش و مسولیت اجتماعی شرکت ها می باشند . ایشان همچنین دارای دکترای حقوق از دانشگاه سوربن فرانسه می باشند

banner brandworld

banner ulepress

banner ebcl