ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری

 

ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری یعنی ثبت هر نشانی یا آرمی که بتواند کالاها و خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم دیگر متمایز کند. هر نشانه ای اعم از کلمه، تصویر، عدد، حرف، عبارت و... که مصداق تمایز یک کالا یا خدمات باشد، می‌تواند در ثبت علامت تجاری استفاده شود.

 

علایم تجاری قابل ثبت

 نمی توان صدا یا بوها را به عنوان علامت تجاری ثبت کرد. زیرا ثبت علامت تجاری در مورد نشانه‌های قابل رؤیتی است که بتوان از طریق آن کالاها را متمایز کرد. بنابراین بوهای مختلف عطر و گلاب، و صداها در ایران قابلیت ثبت علامت تجاری ندارند.

اما هر کلمه، حرف یا حروف عدد، ترسیمات، شکل، رنگ، تصویر، برچسب یا ترکیب آنها که برای تشخیص کالاها استفاده می‌شوند، در ثبت علامت تجاری قابل ثبت هستند. در کشورهای اروپایی امکان ثبت صدا و بو در قابلیت ثبت علامت تجاری  دارند. اما در ایران، فعلاً ثبت علامت تجاری ، ثبت نشان‌های قابل رویت و قابل دیدن هستند.

 

مضرات عدم ثبت علامت تجاری

جواب این سوال را با یک مثال می‌دهیم. تصور کنید که بدون ثبت علامت تجاری شروع به فعالیت در بازاریابی و فروش می‌کنید. بعد از مدتی متوجه می‌شوید که شرکت‌های رقیب، با همان علامت تجاری که شما ثبت نکرده اید، شروع به فعالیت کرده اند و موفقیت زیادی هم به دست آورده اند. در ان هنگام، برای ثبت علامت تجاری اقدام می‌کنید و متوجه می‌شوید که قبلاً کسی این علامت تجاری را ثبت کرده است. و نتیجه زحمات و بازاریابی شما به جیب کس دیگری ریخته شده است. در این زمان، شما امکان شکایت ندارید، زیرا دیرتر برای ثبت علامت تجاری اقدام کرده اید.

 

مزایای ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری چه دلیلی دارد؟ در حالی که ثبت علامت تجاری الزامی نیست، اما مزایای ثبت علامت تجاری شما را وادار خواهد کرد که حتماً برای کالاها و خدمات خود از ثبت علامت تجاری استفاده کنید.

 

ارزش علامت تجاری

ثبت علامت تجاری یعنی ساختن یک صندوق ذخیره که لحظه به لحظه با گسترش کسب و کار و خدمات شما، در حال افزودن به ارزش خود است.  بعد از ثبت علامت تجاری ، محصولات  تجاری و خدماتی که روی انها بازاریابی شده است و هر روز بیشتر شناخته می‌شوند، به اعتبار و ارزش علامت تجاری ثبت شده افزوده خواهند کرد. علامت تجاری قابل فروش است و هر چه از مدت زمان ثبت علامت تجاری گذشته باشد و بیشتر شناخته شده باشد، ارزش ان بیشتر است.

 

تضمین ثبت علامت تجاری

شما بعد از ثبت علامت تجاری تضمین می‌شوید که مشتریان می‌توانند کالاها و خدمات را از همدیگر تشخیص بدهند. در عین حال تضمین می‌دهد که ثبت علامت تجاری محصولات خودشان را نیز از همدیگر جدا و مشخص کنند.

 

بهبود کیفیت با ثبت علامت تجاری

 

یکی از دلایلی که شرکت‌ها تلاش خواهند کرد که کیفیت خود را بهبود ببخشند، ثبت علامت تجاری است. زیرا با شناخته شدن علامت تجاری بعد از یک مدت کوتاه، بهبود کیفیت توجیه پیدا می‌کند.

 

درامدزایی از ثبت علامت تجاری

بعد از ثبت علامت تجاری امکان اعطای نمایندگی به دیگر اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درامد از محل حق امتیازها است. در نتیجه گسترش دادن کسب و کار بعد از ثبت علامت تجاری بسیار ساده تر و مطمئن تر انجام می‌شود. ثبت علامت تجاری جزو جدایی ناپذیر اعطای نمایندگی به دیگر اشخاص و شرکت‌های ثالث است.  حتی در صورتی که کالایی باشد که بتوان از روی آن وام گرفت، ثبت علامت تجاری شما را در گرفتن تسهیلات مرتبط کمک خواهد کرد.

 

هزینه مدت زمان لازم برای ثبت علامت تجاری

زمانی بین سه تا شش ماه طول خواهد کشید که یک علامت تجاری در ایران ثبت شود. این مدت زمان، در مقایسه با خسارت زمان و هزینه ای که عدم ثبت علامت تجاری به شرکت‌ها وارد می‌کند، بسیار ناچیز است. سه تا شش ماه برای یک عمر فعالیت و افزودن ارزش علامت تجاری ثبت شده برای یک شرکت زمان ناچیزی به شمار می‌رود.

 

ثبت علامت تجاری برای گسترش یک کسب و کار و جلو بردن اهداف شرکت ضروری به نظر می‌رسد. نمی شود بدون ثبت علامت تجاری به کار خود توسعه دهید. هر شرکتی برای شاخ و برگ دادن نیاز به یک ریشه دارد که آن ریشه ثبت علامت تجاری است. ثبت علامت تجاری جایگاهی مستحکم برای رشد و شکوفایی شرکت شما ایجاد می‌کند.

شرکت هایی که اقدام به ثبت علامت تجاری می‌کنند، مطمئن هستند که محصول آنها متعلق به خودشان است و هیچ شرکت رقیب دیگری نمی‌تواند محصولی مشابه آنها تولید و به بازار عرضه کند.

 

آیا می‌شود بدون ثبت علامت تجاری فعالیت کرد؟

ثبت علامت تجاری برای همه شرکت ها و محصولات الزامی نیست. اما محصولاتی هم وجود دارند که به خاطر مسائل بهداشتی حتماً باید اقدام به ثبت علامت تجاری کرده باشند. محصولاتی مانند اجناس دارویی، اجناس خوراکی و اجناس آرایشی. مشاوران ما در مورد محصولاتی که ثبت علامت تجاری در آنها الزامی است شما را راهنمایی می‌کنند.

 

مزیت ثبت علامت تجاری چیست؟

ثبت علامت تجاری و امنیت تجاری

ثبت علامت تجاری قدم اول عرضه و فروش هر بنگاه تجاری است. شما نمی توانید بدون داشتن علامت تجاری در بازار اقدام به فروش محصولات و خدمات خود بکنید. زیرا به محض موفقیت شما، شرکت های رقیب با ثبت علامت تجاری مشابه شما، بازار را از دست شما خارج می‌کنند. 

 

ثبت علامت تجاری و جذب مشتری

مشتری ها معمولاً به یک علامت تجاری یا برند اعتماد می‌کنند. بنابراین در صورتی که علامت تجاری مناسبی انتخاب کنید، می‌توانید در بازاریابی و فروش از آن استفاده زیادی بکنید. ثبت علامت تجاری به بازاریابان و فروشندگان شما کمک می‌کند که با اطمینان خاطر به جذب مشتری مشغول باشند.

 

ثبت علامت تجاری و درآمدزایی

ثبت علامت تجاری به شما کمک می‌کند در صورت گسترش فعالیت شرکت شما، می‌توانید با دادن اجازه فعالیت به دیگران، درامدزایی نیز داشته باشید. 

درباره برند کلینیک

هدف اصلی کلینیک برند در درجه نخست حمایت از برند های ایرانی در سطح جهان است که در این راستا به ثبت برند در تمامی کشورهای جهان مبادرت می ورزد.

برند | ثبت علامت تجاری

نرم افزار موبایل

شما می توانید نرم افزار موبایل برند کلینیک را از طریق لینک های زیر دانلود نمایید:

آخرین اخبار

  • جای خالی ایران در گردشگری حلال!
  • کلینیک برند، درگذشت دکتر ناصر کاتوزیان را به جامعه علمی کشور تسلیت عرض می کند
  • برگزاری کنفرانس جهانی سازی برند-استان مازندران
  • حضور برندها در جام جهانی فوتبال برزیل
  • مرثیه ای دوباره برای وطنم *نان لواش ایرانی* به نام ارمنستان ثبت جهانی می شود

اطلاعات تماس

  info(@)brandclinic.ir
  22000449 - 22781261 - 22781677
  ۸۹۷۸۷۸۷۷
  تهران، خیابان دولت، سه راه نشاط، خیابان اخلاقی غربی، پلاک29، طبقه5 ، واحد9
  ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 8.30 صبح الی 16.30
 
 

توانا رسانه نوین: شرکت طراحی سایت, بهینه سازی سایت و سئو